Gruzja to jeden z niewielu obszarów na świecie, w których udało się uniknąć komercyjnego nasadzania winorośli, które używane są do produkcji win na całym świecie. Oczywiście nie udało się tego zaniechać całkowicie, jednakże Gruzini zachowali na swoim obszarze własne, wyjątkowe odmiany, które doskonale sprawdzają się podczas wytwarzania wyśmienitego wina. Wino gruzińskie jest takie wyjątkowe nie bez powodu. Chodzi o zaangażowanie ludzi, którzy biorą udział w procesie wytwarzania tegoż trunku.
Białe wino z Gruzji
Jednym z dwóch najpopularniejszych, gruzińskich szczepów winorośli jest Rkatsiteli, które perfekcyjnie nadaje się do tworzenia win białych o lekkiej, ale pełnej konsystencji. Szczep ten owocuje od połowy września do początku października, a jego zbiory mogą osiągnąć wynik nawet ośmiu ton z hektara. Drugim najpopularniejszym szczepem jest Saperavi, który służy do tworzenia wina czerwonego. Wino produkowane z tych winogron ma charakterystyczny smak, któremu nie oprze się żaden miłośnik tego trunku.
Kultura picia
Wina z Gruzji pije się nie tylko w domu, ale również na przyjęciach. Tradycja gruzińska wymaga, aby toasty spełniane były przede wszystkim przy użyciu wina. Dobrze tworzony trunek zapewnia degustującym niezapomniane przeżycia, które doskonale wpływają na poprawę nastroju. Warto stawiać na jakość, szczególnie jeśli mówimy o winach. W tradycji tego kraju, na przyjęciach, nie powinno się sięgać po kieliszek samemu, a kosztować wino jedynie w momencie wznoszenia toastu. Inne zachowanie mogłoby być po prostu źle widziane, a tego żaden z gości nie chciałby spowodować.