Czy psychoterapia jest skuteczna?

Wiele osób żyje w biegu i nie ma czasu na zastanawianie się nad swoim stanem emocjonalnym. Taki tryb życia niestety często prowadzi do depresji lub innych problemów psychicznych, które są zauważalne zbyt późno. Można jednak pomóc takim osobom. Idealnym rozwiązaniem jest psychoterapia, która przynosi bardzo dobre efekty. Jakie rodzaje psychoterapii można wyróżnić?

Terapia psychologiczna – na czym polega?

W wielu osobach psychoterapia budzi lęk. Nikt przecież nie lubi o swoich problemach opowiadać obcym osobom. Są jednak sytuacje, w których jedynie psychoterapeuta jest w stanie pomóc. Taką pomoc można zasięgnąć w poradni psychologicznej. Doświadczona i wykształcona osoba może już po kilku spotkaniach sprawić, że pacjent poczuje się znacznie lepiej. Terapia polega na znalezieniu przyczyny problemów. Psychoterapeuta, pytając pacjenta o różne rzeczy, sprawdza, skąd wzięły się problemy. Czy są one spowodowane pracą, a może zapomniane z dzieciństwa zdarzenia wpłynęły na obecny stan? Powodów problemów psychicznych może być wiele, dlatego warto wybrać doświadczonego psychoterapeutę, który dobierze odpowiednią metodę leczenia i sprawi, że pacjent będzie zdrowy, uśmiechnięty i cieszący się życiem.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Psychoterapia z pewnością przyniesie dobre efekty, jeśli pacjent będzie stosować się do zaleceń psychologa i nie przerwie leczenia zbyt wcześnie. Psychoterapeuta wybiera metodę terapii, którą dobiera pod względem swoich doświadczeń i na podstawie rozmowy z pacjentem. Wyróżnia się terapię:
– behawioralno-poznawczą
– psychoanalityczną
– egzystencjalno-humanistyczną
– systemową.

Dobór metody leczenia zależy od zaawansowania problemu. Czasami psychoterapeuta decyduje, że pacjent będzie uczęszczać na zajęcia grupowe, indywidualne, a niekiedy konieczna jest terapia rodzinna. Przy każdej z nich najważniejszym narzędziem pracy psychologa jest rozmowa. Podczas spotkań psychoterapeuta zadaje pytania, które dotyczą różnych sfer życia. Pacjent bardzo często musi wykonywać także różnego rodzaju zadania, także poza gabinetem. Leczenie może przerwać jedna, jak i druga strona.