Czy Superman jest postacią godną naśladowania? Czy kiczowatą?

Moda na superbohaterów zaczęła się dość dawno temu, ale trwa do dzisiaj. Jedną z takich postaci jest Superman, którego charakterystyczną cechą jest umiejętność lotu i niebiesko-czerwony strój. Ten bohater ma wielu fanów głównie wśród dzieci i nastolatków. Jego przeciwnicy twierdzą, że niczym ciekawym nie zasłynął i prezentuje się niemęsko.


Charakterystyka postaci

Prawdziwe nazwisko Supermana to Clark Kent. Jest to nazwisko fikcyjne, bo ten bohater nie jest człowiekiem – pochodzi z planety Krypton. To właśnie jego pochodzenie wpływa na posiadanie przez tę postać szeregu niesamowitych cech. Zestaw możliwości bohatera bywa zróżnicowany w zależności od tego, czy pojawia się on w komiksie, czy w filmie. Wśród głównych zdolności wymienia się między innymi:

– bardzo dużą siłę fizyczną – Superman jest znany z podnoszenia, przesuwania i zatrzymywania niewyobrażalnych rzeczy, pojazdów a nawet całych planet;
– ogromną wytrzymałość – postać nie potrzebuje odpoczynku ani snu, by normalnie funkcjonować;
– odporność i regeneracja – zranienie czy zniszczenie Supermana jest niemalże niemożliwe, ale jeśli do czegoś takiego dojdzie, ciało bohatera natychmiast się zregeneruje;
– wyostrzone zmysły – najbardziej rozbudowany jest zmysł wzroku, włącznie z opcją emisji promieni oczami. Węch i słuch również są bardzo wyostrzone, pozwalając Supermanowi podążać za różnymi woniami lub słyszeć na dalekie odległości, przez przeszkody itd.

Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego?

Lista zalet Supermana jest dużo dłuższa, do tego postać ta praktycznie nie ma wad. Dzięki temu pasuje on doskonale do wizerunku klasycznego superbohatera. Niestety nie wszyscy lubią, gdy w jednej osobie kumulują się dobre cechy, a złych praktycznie nie ma. Przeciwnicy tej postaci wytykają więc jej złą konstrukcję, małe prawdopodobieństwo, kiczowaty styl i niski realizm. Czy jednak tego oczekuje się od superbohaterów? Trzeba brać pod uwagę, że Superman nie jest nową postacią, powstał jeszcze w epoce, kiedy twórcy komiksów prześcigali się w kreowaniu bohaterów o coraz to bardziej wspaniałych możliwościach.