Jak wygląda kariera prawnika?

Zdanie matury otwiera drogę do rozpoczęcia studiów wyższych. Wielu uczniów liceów o profilu humanistycznym decyduje się na kierunek, jakim jest prawo i zostanie prawnikiem. Pięcioletnie studia prawnicze kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa i w tym momencie świeżo upieczony prawnik zadaje sobie pytanie: w jakim kierunku może pójść moja kariera?

Charakterystyka prawniczego zawodu

Zawód prawnika z reguły cieszy się dużym uznaniem w społeczeństwie. Taka osoba musi wykazywać sporą komunikatywność, empatię i otwartość na innych ludzi a przede wszystkim być na bieżąco z przepisami prawa, które co roku ulegają zmianom. Niemniej jednak prawnik to najniższy stopień, jeśli chodzi o zawody prawnicze. Do jego funkcji, które może pełnić, należą:

– udzielanie porad prawnych,
– sporządzanie umów oraz opinii i sprawdzanie ich pod kątem ich zgodności z prawem,
– analiza dokumentów prawnych.

Inne usługi

Taki magister prawa, który otwiera własną kancelarię prawną może pełnić powyższe usługi, jednak nie ma możliwości reprezentowania klientów przed sądem a klient taki nie jest chroniony przez zasady obowiązujące radców prawnych czy adwokatów, szczególnie obowiązek ścisłego przestrzegania tajemnicy zawodowej. W związku z tym, prawnik ma możliwość zwiększenia swoich kompetencji i szansę na uzyskanie większych zarobków poprzez dostanie się na aplikację. Po zdaniu egzaminu wstępnego, aplikacja trwa 3 lata a po tym czasie i zdaniu egzaminu zawodowego może zostać adwokatem, radcą prawnym, sędzią czy prokuratorem.