Jakie są przyczyny astygmatyzmu i jak wygląda jego leczenie?

Astygmatyzm

Jakie są przyczyny astygmatyzmu? Co może prowadzić do jego rozwoju? Jak wygląda leczenie astygmatyzmu? To bardzo często pojawiające się pytania. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? Zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym jest astygmatyzm?

Może na początek zacznijmy od samego pojęcia astygmatyzmu. Co dokładnie się pod nim skrywa? Czym jest astygmatyzm? To nic innego jak wada wzroku, która nazywana jest także niezbornością. Dokładniej mówiąc, astygmatyzm oznacza nieprawidłowości w funkcjonowaniu układy optycznego oka.

Polega to na tym, że nie skupia on wiązki promieni świetlnych w jednym miejscu na siatkówce, lecz robi to nierównomiernie i to w kilku punktach siatkówki. Przez to osoby, które zmagają się z astygmatyzmem, widzą rozmazany obraz i to niezależnie od tego, czy obiekt znajduje się blisko, czy też jest od nich oddalony.

Co prowadzi do rozwoju astygmatyzmu?

Tak naprawdę, to trudno o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ astygmatyzm może mieć różne podłoże. Zdarzają się przypadki, gdy za rozwój tej wady wzroku odpowiadają geny, lecz nie brakuje też osób, które borykają się z astygmatyzmem przez czynniki środowiskowe.

Co więcej, astygmatyzm może być także skutkiem mechanicznego urazu oka, czy po prostu innych schorzeń. Bardzo często astygmatyzm jest konsekwencją stożka rogówki, ponieważ ten element oka przyjmuje kształt stożka, a to niestety zaostrza problem.

Jak wygląda leczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm nie jest chorobą narządu wzroku, lecz wadą refrakcji, więc nie istnieją żadne sposoby na to, by go leczyć. To jednak nie oznacza, że osoby borykające się z astygmatyzmem są skazane na pogarszające się widzenie. Astygmatyzm, jak zresztą też wiele innych wad wzroku, można korygować w bardzo prosty sposób. W końcu do swojej dyspozycji mamy soczewki kontaktowe lub nawet okulary.

Aby jednak takie działania przyniosły dobre efekty, musimy postawić na indywidualny dobór produktów. Na pewno pomoże nam w tym okulista, ale nie tylko. W profesjonalnych punktach także czekają wykwalifikowane osoby, które są w stanie pomóc przy wyborze okularów, czy soczewek zgodnych z zaleceniami fachowców, więc to właśnie na ich ofercie warto się skupić.

Jeśli będziemy szukali szybszych sposobów na korekcję astygmatyzmu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć o zabiegu z wykorzystaniem lasera. To oczywiście kosztowniejsza opcja, która wymaga od nas posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy, ponieważ laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana.

Dowiedz się więcej na Coopervision.pl.