Kostka brukowa – rozwiązanie na lata?

Kostka brukowa jest świetną alternatywą dla innych rodzajów materiałów używanych do budowy nawierzchni.

Główne zastosowania kostki
Przy jej zastosowaniu przykładowo można zbudować:
– podjazd na prywatnej posesji,
– alejkę w parku,
– chodnik w przydomowym ogródku,
– taras,
– schody zewnętrzne.
Jej charakterystyczną cechą jest wytrzymałość na ścieranie i odporność na działanie surowych warunków klimatycznych, które wciąż panują w naszym kraju.

Podstawowe rodzaje kostek brukowych – bez fazy czy z fazą?

Faza kostki brukowej jest charakterystycznym ścięciem lub zaokrągleniem jej krawędzi.
Na rynku są dostępne kostki:
– z fazą,
– z mikrofazą,
– bez fazy.

Przy budowie nawierzchni przeznaczonych do pieszego poruszania się szczególnie istotne jest, aby nawierzchnia była gładka i równa. Sprawia to, że poruszanie się jest łatwe i przyjemne. Każda nierówność wiąże się z ryzykiem niebezpiecznego w skutkach upadku, co może być szczególnie nieprzyjemne, gdyż swą wytrzymałość kostka brukowa zawdzięcza swojej solidności i twardości. W tym kontekście najlepiej sprawdzi się kostka bez fazy, która po ułożeniu będzie ściśle do siebie przylegała, a spoina będzie niewielka. Jeżeli decydujemy się na użycie kostki bez fazy powinniśmy pamiętać, że ostra krawędź jest miejscem koncentracji wszelkich naprężeń. Z tego powodu kostka może zostać łatwo uszkodzona w czasie transportu lub układania. Ponadto, w trakcie użytkowania może wystąpić zjawisko określane mianem klawiszowania. Jest ono spowodowane źle przygotowanym podłożem. Z tego powodu zaleca się, aby układanie kostki brukowej bez fazy powierzyć doświadczonemu brukarzowi. Należy pamiętać, iż kostka bez fazy w przypadku intensywnego użytkowania wciąż może wcześniej zdradzać objawy zużycia.

Kostka brukowa z fazą

Zaokrąglenie bądź ścięcie krawędzi pozwala uzyskać nawierzchnię o większej trwałości. Wadą jest to, że faza uniemożliwia ułożenie idealnie gładkiej i równej powierzchni, co przekłada się na komfort użytkowania. Ponadto, jeżeli nawierzchnia będzie przeznaczona również dla ruchu samochodowego, duża faza będzie skutkowała większym hałasem. Rozwiązaniem, które pozwala uzyskać optymalny balans pomiędzy wadami i zaletami obu rozwiązań jest kostka z mikrofazą.

Pozostaje nam wybrać kolor, kształt i fakturę. Warto na to poświęcić trochę czasu, gdyż nawierzchnia z kostki brukowej to rozwiązanie, które będzie z nami przez lata. Podjęcie decyzji należy do nas, natomiast nie podlega wątpliwości, że kostka brukowa pozwala na budowę trwałej i estetycznej nawierzchni o doskonałych parametrach użytkowych.