Jaką elewację wybrać i czym ją wykończyć?

Elewacja jest bardzo ważna dla naszego domu. Nie ma ona jednak tylko na celu nadanie domu bardziej estetycznego wyglądu. Elewacja ma na celu także zabezpieczenie naszego domu przed zjawiskami zewnętrznymi jak wiatr lub deszcz.

Jaką elewację warto wybrać?

Kończąc swój dom, trzeba podjąć decyzję, jakiej elewacji chcemy użyć. Istnieje kilka rodzajów, na które warto zwrócić uwagę:

  • silikonowe – pomimo że nie można ich użyć w każdym wypadku, ze względu na to, że przepuszczają parę, to wciąż są warte naszej uwagi. Ich ogromną zaletą, dzięki której wybiera je wiele osób, jest ich niska podatność na korozję. Nie wymagają od nas zbyt wiele uwagi, ze względu na swoją bardzo wysoką wytrzymałość.
  • mozaikowe – jest to rodzaj elewacji, który cechuje się przede wszystkim tym, że jest bardzo wytrzymały na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Sprawdza się bardzo dobrze przede wszystkim w budynkach, które narażone są na uszkodzenia.
  • silikonowo-silikatowe – choć są prawie tak wytrzymałe, jak silikonowe, to jednak posiadają większą odporność na zjawiska atmosferyczne. Dzięki temu są one wybierane częściej przez osoby, które posiadają domy w spokojnych miejscach.
  • akrylowe – są one przeznaczone na domy, które ocieplane są styropianem. Ten rodzaj elewacji jest bardzo wytrzymały i elastyczny, jednak nie można go wykorzystywać w sytuacjach, gdy nasz dom ocieplony jest wełną.

Czy warto jest wybierać łupek na elewacje?

Łupek na elewacje z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że bardzo dobrze się on prezentuje, a jego cena nie jest odstraszająca. Dlatego wiele osób, decyduje się, że taki łupek na elewacje położyć. Nadaje to domu bardziej nowoczesny wygląd, co jest bardzo pożądane przez wiele osób. Poza tym łupek na elewacje pełni także dodatkową funkcję ochronną. W wypadku, gdy nasza elewacja nie radzi sobie najlepiej ze zmianami pogody, łupek może okazać się bardzo pomocny. Oczywiście poza łupkiem istnieje jeszcze wiele innych rodzajów wykończeń, o których warto dowiedzieć się więcej.