Jakie są korzyści z leczenia otyłości?

Leczenie otyłości budzi wiele kontrowersji, ponieważ uznawane jest za jedną z najtrudniejszych terapii zaburzeń odżywiania. Osoby decydujące się na ten rodzaj leczenia muszą przejść niezwykle ciężką drogę, która wymaga wyrzeczeń i silnego charakteru. Największą motywacją do leczenia otyłości jest poznanie skutków zaniechania podjęcia działań walki z chorobą. Najpoważniejszymi z nich są m.in. zwyrodnienia stawów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu i wiele innych. Zatem otyłość to nie tylko defekt pod względem wizualnym, ale także zdrowotnym.

Co to jest otyłość?

Otyłość to jedno z najczęściej występujących na świecie zaburzeń odżywiania, które wiąże się z nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej w organizmie ludzkim. Z otyłością mamy do czynienia, kiedy tkanka tłuszczowa przekracza 25% masy ciała u mężczyzn oraz 30% masy ciała u kobiet. Otyłość jest niezwykle dużym problemem zdrowotnym, ponieważ może prowadzić do wielu nieprzyjemnych schorzeń zdrowotnych oraz wizualnych.

Leczenie otyłości – jak wybrać odpowiednią terapię?

Lekarze na całym świecie opracowali masę skutecznych terapii, które mają za zadanie walczyć z otyłością. Oprócz standardowych sposobów, jakimi są odpowiednia dieta, ćwiczenia czy wsparcie psychologiczne możemy wyróżnić także terapię farmakologiczną oraz leczenie chirurgiczne. Na rynku farmaceutycznym można znaleźć masę środków, które mają za zadanie zmniejszyć apetyt osoby chorej lub zablokować nadmierne wchłanianie się tłuszczu w organizmie. Leczenie otyłości sposobem chirurgicznym jest rekomendowane tylko w skrajnych przypadkach i polega na pozbywaniu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej przez wykonywanie takich zabiegów jak podwiązywanie żołądka czy odsysanie tkanki. Wybór odpowiedniej terapii powinien być uwarunkowany przede wszystkim skalą otyłości – w wielu przypadkach odpowiednia dieta i ćwiczenia w zupełności wystarczają, aby uporać się z problemem nadmiernej tkanki tłuszczowej.