Rafinacja złota – jakiego typu złom ma najwięcej metali szlachetnych?

Gold Price, Commodities Investment

Aby rafinacja złota była w ogóle opłacalna, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby ilość złota gotowego do przetopienia była wystarczająca. Tak naprawdę, metale szlachetne dość rzadko występują w czystej postaci, szczególnie w przypadku biżuterii, która mogłaby wydawać się najbardziej oczywistym źródłem tych surowców. Wynika to z faktu, że złoto, a także srebro, platyna czy miedź, są substancjami o dość małej twardości, dlatego łatwo ulegają odkształceniom, wygięciom i zarysowaniom.

Złoto w sprzętach elektrycznych – jakiej ilości możemy się spodziewać?

Urządzenia RTV/AGD, które posiadają wiele kabli, łączeń i przejściówek, z pewnością korzystają ze złotych głowic, które są jednym z najlepszych, dostępnych na rynku przewodników. Jeśli dane akcesorium ulegnie uszkodzeniu w stopniu na tyle rozległym, że nie będzie już nadawało się do naprawy, warto jest odzyskać te fragmenty, gdyż w dużych ilościach mogą zostać przetopione na sztabki. Rafinacja złota z urządzeń elektrycznych musi jednak zostać poprzedzona ich starannym przeglądem oraz rozłożeniem na części – fragmenty tego metalu zazwyczaj skrywają się głęboko w podzespołach.

Gdzie jeszcze można poszukiwać złota?

Od czasu do czasu, warto jest przejrzeć swoje zalegające sterty odpadków. Urządzenia takie jak akumulatory czy klisze fotograficzne posiadają w sobie sporo metali szlachetnych, dlatego nie powinno się ich wyrzucać, nawet jeśli są już kompletnie niefunkcjonalne. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu rafinacja złota, dzięki której z pozornie bezużytecznego złomu będzie można odzyskać najcenniejsze części, a następnie nieco na nich zarobić.