W jaki sposób można leczyć krótkowzroczność?

Wadą wzroku, która wpływa na ponad 30-40 procent populacji w Polsce jest krótkowzroczność. Jest to błąd refrakcji, który pojawia się, gdy promienie świetlne skupiają się na przedniej części siatkówki (tylnej części oka), powodując rozmycie obiektów na większej odległości. Jeśli jesteś w tych 40% populacji i czasem zastanawiasz się, jakie są najlepsze opcje leczenia krótkowzroczności – jesteś w dobrym miejscu. Rzućmy okiem na najczęstsze opcje leczenia.

Okulary do korygowania krótkowzroczności

Najłatwiejszym i najczęstszym sposobem korekcji krótkowzroczności, szczególnie u dzieci, są okulary. Soczewki okularowe korygują kąt padania światła na siatkówkę. Aby uzyskać dokładną receptę na soczewki, okulista bada wzrok za pomocą specjalnych metod m.in. bada oczy pod różnymi kątami.

Krótkowzroczność a soczewki kontaktowe

Badania okulistyczne określają receptę na soczewki, podobnie jak na okulary, a soczewki kontaktowe korygują widzenie w ten sam sposób, zmieniając kierunek, w którym światło dociera do oka. Naturalne łzawienie oka daje soczewkom kontaktowym zdolność unoszenia się na rogówce. Soczewki mogą być znacznie cieńsze niż soczewki okularowe ze względu na ich bliską odległość od rogówki. Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych i tylko doświadczony okulista jest w stanie je dopasować w odpowiedni sposób. Przykładowy typ to soczewki, które zakrywają większą część oka, w tym źrenicę i tęczówkę. Mogą być wyjmowane, czyszczone i przechowywane przez noc, ale są też takie, które należy usuwać, gdy minie określony czas, co trwa zwykle od jednego dnia do kilku tygodni. Każdy znajdzie coś wygodnego dla siebie.